A+ R A-

کمبود هیات علمی در دانشگاه‌های خراسان‌شمالی

کمبود هیات علمی در دانشگاه‌های خراسان‌شمالینماینده بجنورد، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی گفت: کمبود اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های استان به ویژه مراکز و موسسه‌های غیرانتفاعی جدی است.

قاسم جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، اظهار کرد: هم اکنون دانشگاه‌های خراسان‌شمالی با 50 درصد کمبود اعضای هیات علمی مواجه هستند.

وی ادامه داد: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی در سطح استان، از همان ابتدا بیشتر براساس روابط شکل گرفته‌اند تا شرایط و ظرفیت‌ها موجود. در این مراکز براساس رابطه، رشته‌ها شکل گرفته، دانشجو جذب شده و اساتید مختلف به منظور تدریس در این مراکز به کارگرفته شده‌اند.

وی با بیان اینکه استاندارد وجود اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های دولتی به ازای هر 18 دانشجو یک عضو هیات علمی است، افزود: به رغم این استاندارد، خراسان‌شمالی دارای پایین ترین هرم اعضای هیات علمی در کشور است. تقریبا در دانشگاه‌ بجنورد و یا دانشگاه آزاد در استان ظرفیت مناسب در حوزه هیات علمی وجود ندارد. تعداد اعضای هیات علمی در استان با میانگین کشوری فاصله زیادی دارد.

جعفری با بیان اینکه پراکندگی و توزیع رشته‌ها و دانشجو در دانشگاه‌های استان به درستی انجام نشده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون در دانشگاه‌های استان در برخی رشته‌ها به تعداد کافی هیات علمی وجود ندارد و در برخی از رشته‌ها نیز با وجود میزان مناسب هیات علمی، دانشجو وجود ندارد.

وی با اشاره به این که سرانه اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های پیام نور به ازای هر 250 دانشجو یک عضو هیات علمی است، یادآور شد: در دانشگاه‌های پیام نور استان به اندازه کافی استاد وجود ندارد و این دانشگاه در توزیع رشته و پذیرش دانشجو دارای مشکلاتی است.

جعفری افزود: به رغم نامه نگاری‌های فراوان در فصل بورسیه‌ها، برای دانشگاه بجنورد پنج نفر و برای دانشگاه کوثر پنج نفر به منظور اعطای بورسیه در نظر گرفته شد حال اینکه حداقل به منظور جبران کمبودها در هر یک از این دانشگاه‌ها باید برای 20 نفر حق استفاده از بورسیه پیش بینی می‌شد.

عضو کمیسیون تحقیقات و آموزش مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر توسعه واقعی در دانشگاه بجنورد اتفاق می‌افتاد هم اکنون باید در این دانشگاه بیش از 8000 دانشجو وجود داشت در حالی که این مهم محقق نشده است.

انتهای پیام

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
237
1656
4614610
شنبه، 04 اسفند 1397

گالری تصاویر

No result...