A+ R A-

طرح «اعاده اموال نامشروع»| اعاده اموال نامشروع مسئولان طرحی "فراجناحی" است

 طرح «اعاده اموال نامشروع»| اعاده اموال نامشروع مسئولان طرحی قاسم جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد٬ اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین اهداف انقلاب اسلامی٬ برقراری عدالت٬ برخورد با تبعیض و مقابله با فرصت‌های نابرابر و اشرافی‌گری است و عموما افرادی که از رانت استفاده می‌کنند هرچه به حسابشان اضافه شود از اموال عمومی کاسته می‌شود.

وی افزود: پرداختن به این موضوع و گرفتن سواستفاده‌ها از بیت‌المال بسیار دیرهنگام ولی خوب است. نماینده سابق بجنورد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در عین حال با روند تبلیغاتی شدن این موضوع مخالفم و باید دستگاه‌های نظارتی وارد شوند و آمار بدهند که چند مسئول هستند که اموال نامشروع داشته‌اند و این اموال را به بیت‌المال بازگردانده‌ایم.

جعفری ادامه داد: باید ساز و کارهای اداری را در این زمینه محدود کنیم چراکه خود این موضوعات٬ فساد ایجاد می کند. برای مبارزه با مفاسد اقتصادی باید ستاد فرماندهی تشکیل شود به این معنا که با کمترین وقت و بیشترین دقت٬ به مسائل فساد اقتصادی رسیدگی شود. موضوعاتی نظیر پرونده 3 هزار میلیاردی و یا پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان٬ رسیدگی شد اما مردم متوجه نشدند که با عاملان این جریانات چه برخوردی صورت گرفت؟

وی با اشاره به طرح اعاده اموال نامشروع به بیت المال٬ گفت: این طرح خوشبختانه طرحی فراجناحی است و از همه گرو‌ها و سلایق مجلس٬ در ارائه آن موثر بوده‌اند. انسان‌های پاکی از هر دو گروه در این جریان درگیر شده‌اند اما باید به این نکته توجه داشت که با کارهای شکلی این موضوع خدشه‌دار نشود. در حال حاضر قوه قضائیه قوانین بسیار موثری دارد که می‌تواند با این گونه موضوعات برخورد کرده و اموال نامشروع را به بیت المال بازگرداند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی به روند طولانی برخی از طرح‌ها و تصویب آن در مجلس اشاره کرد و گفت: محتوای این طرح بسیار سازنده است ولی متاسفانه چنین طرح‌هایی درگیر پروسه طولانی اداری می‌شوند و اجرای این‌چنین طرح‌هایی قاطعیت قوه قضائیه را می‌طلبد و سازمان‌های نظارتی باید در پیشگاه مردم در این زمینه پاسخگو باشند.

جعفری گفت: نباید این طرح در رویه اداری و وقت‌گیری٬ مغفول واقع شود. برداشت من این است که کارهای شکلی راه به جایی نمی‌برد اما اصل این موضوع بسیار درست و منطقی است. وظیفه نمایندگان مجلس این است که نظارت خود را در همه ابعاد بیشتر اعمال کنند. باید اقداماتی برای پیشگیری از غصب بیت‌المال انجام دهند. نمایندگان باید به صورت جدی وارد عرصه مبارزه با فساد شوند و در این طرح باید با جدیت اقدام و پاسخگو باشند.

این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: بزرگترین خطر همه انقلاب‌ها٬ بازگشت افرادی به حکومت‌ها است که مردم برای برچیده شدن آنان انقلاب کرده‌اند. نباید افرادی با روحیات اشرافی‌گری باز هم در مسند قدرت باشند. روحیه اشرافی‌گری خطرناک است. باید در بحث عدالت از پیشگاه مردم عذرخواهی کنیم و باید اعتماد عمومی را با عمل به جامعه بازگردانیم و این موضوع با شعار ایجاد نمی‌شود.

وی افزود: برخی از هم‌اکنون با طرح این موضوع٬ به دنبال فراری دادن سرمایه‌های خود هستند. این طرح باید هرچه زودتر تصویب و اجرایی شود تا اعتماد را به مردم بازگرداند. اعتماد عمومی زمانی باز می‌گردد که مصادیق غیر عدالت خواهانه در نظام وجود نداشته باشد. مردم در کلیات با نظام مشکلی ندارند اما در مصداق‌ها با سئوالاتی رو به رو شده‌اند.

این استاد دانشگاه در خصوص ضمانت اجرای این طرح‌ گفت: افرادی که می‌خواهند این طرح را اجرا کنند باید خودشان افراد پاکدستی باشند، افکار عمومی در بزنگاه‌های اصلی باید افراد پاکدست را بشناسند و به آن ها اعتماد کنند./

انتهای پیام

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
742
664
5364295
یکشنبه، 26 آبان 1398

گالری تصاویر

No result...