A+ R A-

حضرت زهرا(س) به زن بودن خودشان افتخار می‌کردند

حضرت زهرا(س) به زن بودن خودشان افتخار می‌کردندیکی از اساتید دانشگاه و دانش آموختگان حوزه در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان تسلیت شهادت حضرت زهرا(س) اظهار داشت: در شأن حضرت زهرا(س) مطالب زیادی از ائمه اطهار(ع) و پیامبر اکرم(ص) نقل شده است، از نزول سوره کوثر تا تعبیر پیامبر(ص) مبنی بر اینکه ایشان ام ابیها و سیدالنساء العالمین هستند می‌توان در این زمینه یاد کرد.

قاسم جعفری ادامه داد: حضرت زهرا(س) ورای شرافت نسبی که داشتند، با تلاش خود مراتب عبودیت را طی کردند، در عین حال از جمله مهمترین خصوصیات ایشان این بود که از کارکردن ابایی نداشتند، نقل شده است که آنقدر در خانه کار می‌کردند که دستانشان زخم می‌شد و کارهای خانه را بین خود و خادمه شان تقسیم می‌کردند.

وی با بیان اینکه فاطمه(س) در مدرسه نبی اکرم(ص) آموزش دیدند، گفت: از این روی حتی ذکر شده که یک‌بار اصحاب پیامبر(ص) ایشان را در حال بردن بار سنگینی دیدند و خواستند کمک کنند که البته زهرا(س) اجازه ندادند.

این استاد دانشگاه افزود: همچنین ایشان به زن بودن خودشان افتخار می‌کردند، همانطور که می‌دانیم مبنای قرآن این بود که به زن احترام باید گذاشت و حتی خداوند از آسیه همسر فرعون به عنوان اسوه مؤمنان، اعم از زن و مرد یاد می‌کند، حضرت زهرا(س) نیز این نگاه را داشت و برای شان و منزلت زن جایگاه و اهمیت زیادی قائل بود.

حضرت فاطمه(س) در خطبه فدکیه احکام الهی را به خوبی و به همراه حکمت هر کدام تبیین می‌کنند

جعفری تأکید کرد: همچنین از دیگر شاخصه‌های مهم دختر نبی اکرم(ص) فعالیت‌های اجتماعی ایشان بود، خطبه فدکیه که ایشان قرائت کردند نشان می‌دهد که تا چه اندازه جایگاه مسلمین و مسائل مربوط به جامعه اسلامی برای ایشان اهمیت داشت، حضرت زهرا(س) در واقع اهتمام زیادی به زندگی مردم داشتند و با نیازمندان همدردی کرده و به مستمندان کمک می‌کردند.

وی در این باره گفت: مثلا نقلی است که ایشان در شب عروسی خود پیراهن مخصوص به عروسی را به نیازمندی هدیه می‌کنند که این در هیچ کجا همانندی ندارد، این موضوع هم محبت و بخشندگی ایشان را نشان می‌دهد و هم بیان کننده این موضوع است که نیازمندان نیز می‌دانستند در زمان احتیاج به چه کریمه‌ای می‌توانند مراجعه کنند.

این کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به فعالیت‌های حضرت زهرا(س) در زمینه‌های سیاسی افزود: به نظر بنده ایشان بنیانگذار نهضت دفاع از امامت هستند، ایشان در خطبه فدکیه حمد و ستایش خداوند را به درستی انجام می‌دهند و سپس به بیان شخصیت پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) می‌پردازند و پس از آن احکام الهی را به خوبی و به همراه حکمت هر کدام تبیین می‌کنند.

خطبه فدکیه لوح فشرده تمامی معارف الهی، انسانی، رسالتی، امامی و اخلاقی است

وی با بیان اینکه در واقع می‌توان خطبه فدکیه حضرت زهرا(س) را آئینه تمام نمای نهج البلاغه دانست، گفت: خطبه فدکیه لوح فشرده تمامی معارف الهی، انسانی، رسالتی، امامی و اخلاقی است، ایشان در این خطبه زیبا به بحث امامت پرداختند و در زمان قرائت آن از نوعی آرامش و سکینه الهی برخوردار بودند، در ابتدای این خطبه می‌فرمایند «که ای مردم بدانید من فاطمه ام و پدرم رسول الله(ص) است و آنچه الان می‌گویم در پایان هم همین است»، خب این مطلب نشان دهنده میزان آرامش ایشان در هنگام قرائت خطبه است.

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
332
3087
5111022
سه شنبه، 28 خرداد 1398

گالری تصاویر

No result...