A+ R A-

انتقاد از افزایش پذیرش 16 هزار دانشجو مقطع دکتری/میرزاده برای ارائه توضیحات به کمیسیون آموزش می رود

 انتقاد از افزایش پذیرش 16 هزار دانشجو مقطع دکتری/میرزاده برای ارائه توضیحات به کمیسیون آموزش می رودسخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با انتقاد از مطرح شدن بحث افزایش پذیرش 16 هزار دانشجو در مقطع دکترای دانشگاه آزاد، گفت:مسئولان دانشگاه آزاد باید پاسخ‌گو باشند که آیا به ‌تعداد همین افزایش ظرفیت به اساتید و کادر علمی این دانشگاه افزوده شده است.

قاسم جعفری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری دعوت کمیسیون آموزش مجلس از میرزاده برای حضور در جلسه یک‌شنبه (30 شهریور) این کمیسیون، گفت: رئیس دانشگاه آزاد برای ارایه توضیحاتی در خصوص کمیت و کیفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکتری میهمان کمیسیون آموزش مجلس است.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پذیرش 16 هزار دانشجو در مقطع دکتری از سوی دانشگاه آزاد سوالات بسیاری را ایجاد می‌کند، افزود: وقتی در مقطع دکتری ظرفیت را چند برابر می‌کنیم باید زیرساخت‌های آن را نیز فراهم کرده باشیم حال سوال ما از رئیس دانشگاه آزاد این است که به تعداد دانشجوی پذیرش شده در این مقطع چه تعداد اساتید و کادرعلمی دانشگاه افزوده شده است.

وی با یادآوری اینکه در دانشگاه آزاد واحدهایی وجود دارد که با کمترین اساتید اداره می‌شوند، گفت: در مقطع دکتری رساله 20 واحد است و کسانی که می‌خواهند در این مقطع تدریس کنند شرایط متفاوتی دارند از این رو باید مشخص شود با افزایش پذیرش‌ها چگونه و با چه ساختاری این افراد رساله‌های خود را دفاع خواهند کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه افزایش ظرفیت‌ها در پذیرش دانشجویان باید با ساختار و تجهیزات دانشگاه‌ها همخوانی داشته باشد، افزود: باید مشخص شود که در کنار پذیرش با این حجم عظیم در دانشگاه آزاد اسلامی سایر ارکان دانشگاه از جمله تعداد اعضای هیات علمی، امکانات دانشگاه، کادر اداری، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و غیره نیز توانسته اند تناسبی ایجاد کند یا خیر تنها جنبه اقتصادی موضوع مطرح بوده است.

وی با بیان اینکه تحصیل دانشجویان در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی رقمی در حدود 50 تا 60 میلیون تومان برای هر دانشجو هزینه دارد، تصریح کرد:‌ اگر افزایش میزان پذیرش در مقطعه دکتری دانشگاه آزاد از حیث مباحث اقتصادی باشد فاجعه بزرگی رخ داده است.

جعفری ادامه داد: باید مشخص شود دانشگاه آزاد که هیات علمی کمی دارد دانشجویان دکتری پذیرش شده را چگونه هنگام دفاع ار پایان نامه خود همراهی خواهد کرد.

وی گفت: نکته دیگر اینکه دانشگاه آزاد که به این شدت افزایش ظرفیت برای پذیرش دکتری داده آیا فکری برای کار افراد کرده است، با توجه به اینکه پس از اخذ درجه دکتری بی شک توقعات افراد برای کسب شغل افزایش می‌یابد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه باید افزایش ظرفیت‌ها در دانشگاه‌ها همسو با امکانات موجود باشد، گفت:‌در صورتی که همخوانی بین افزایش ظرفیت‌ها و پذیرش ها نباشد شاهد رشد نارضایتی در جامعه و همچنین توقف رشد علمی کشور خواهیم بود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید مشخص شود که دانشگاه آزاد بر چه مبنا و اساسی حرکت می‌کند، گفت: ما در راستای پاسخ به سوالات مردم و همچنین رفع دغدغه‌های آنان دعوت از رئیس دانشگاه آزاد را در دستور کار خود قرار داده ایم./

پایان پیام

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
3042
1656
4617415
شنبه، 04 اسفند 1397

گالری تصاویر

No result...