A+ R A-

کلیات طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس به تصویب رسید

  کلیات طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدمجلس با کلیات طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نمایندگان مجلس به منظور افزایش کیفیت طرح‌ها و لوایح و نحوه رسیدگی به آنها طرحی را با امضای 29 نماینده به صحن علنی ارائه کردند که در نهایت مجلس با 144 رأی به کلیات آن رأی داد. مهرداد لاهوتی در موافقت با این طرح بر لزوم کارشناسی بودن مصوبات و تغییر نکردن آنها تأکید کرد.

قاسم جعفری که مخالف طرح بود در پاسخ به این مسأله گفت که قوانینی که توسط بشر تصویب شده باشد نقص دارد و باید نقیصه آن را برطرف کرد علاوه بر این‌که در این طرح بوروکراسی وجود دارد.در ادامه نیز هادی قوامی به عنوان موافق طرح، زیاد شدن تغییر در قوانین را منجر به بی‌ثباتی دانست و سرمایه را به کبوتری تشبیه کرد که در جایی که بی‌ثبات است نمی‌نشیند. همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی به عنوان مخالف طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس آن را خلاف اصل 85 قانون اساسی دانست و گفت که این کار واگذاری سمت نمایندگی به دیگری و تفویض اختیار قانون‌گذاری به دیگران و به نوعی برون‌سپاری است. پس از سخنان حاجی دلیگانی ابوترابی که ریاست جلسه را بر عهده داشت تأکید کرد که این طرح قصد ندارد اختیارات نمایندگان را تفویض کند بلکه نظر مشاوره‌ای مرکز پژوهش‌ها را می‌پرسد. علی مطهری آخرین موافق اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس، گفت: نقطه آغاز پیشرفت علوم تجربی زمانی بود که روش تحقیقشان را عوض کردند، ممکن است روش قانون‌گذاری ما دچار آسیب‌هایی باشد که باید آن را بزداییم خلاصه طرح این است که بیشتر کار در کمیسیون‌ها انجام می‌شود یعنی کاری که اکثر مجلس‌های دنیا انجام می‌دهند، بیش از 80 درصد طرح‌ها ولوایح ما استفساریه و اصلاحیه است که نشانه ضعف ما است، به علاوه این طرح همان‌طور که آقای ابوترابی گفتند با اصل 85 منافات ندارد چون قانون‌گذاری را به بیرون از مجلس واگذار نمی‌کند و در نهایت این کمیسیون و صحن مجلس هستند که تصمیم‌گیری می‌کنند.

به گزارش ایسنا، در پایان این بحث شهباز حسن‌پور سخنگوی کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس تأکید کرد: زمین و زمان می دانند وضع خوبی در قانون‌گذاری نداریم، حتما باید آن را تغییر دهیم، شرایط فعلی، پرهزینه، وقت‌گیر و ناکارآمد است. ما می‌خواهیم این ناکارآمدی را به کارآمدی تبدیل کنیم. پس از این سخنان حسن‌پور نمایندگان برای تغییر آیین‌نامه داخلی مجلس 144 رأی موافق دادند و با بیش از دو سوم آرا با کلیات طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه مجلس موافقت کردند.

انتهای پیام

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
2242
1656
4616615
شنبه، 04 اسفند 1397

گالری تصاویر

No result...