A+ R A-

کوثری: تیم مذاکره کننده در توافقات شفاهی از خط قرمز ها عبور کرده است/ دکتر جعفری بدون تعارف نماینده ای انقلابی و اثرگذار در مجلس است

کوثری: تیم مذاکره کننده در توافقات شفاهی از خط قرمز ها عبور کرده است/ دکتر جعفری بدون تعارف نماینده ای انقلابی و اثرگذار در مجلس است نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اظهارات آقایان زاکانی و نبویان در خصوص عبور تیم مذاکره کننده از خطوط قرمزعنوان کرد: این دو شخصیت درست گفته اند اما باید اضافه کنم این توافقات فعلا مکتوب نشده و بصورت شفاهی پذیرفته شده است.

کوثری: تیم مذاکره کننده در توافقات شفاهی از خط قرمز ها عبور کرده است/ دکتر جعفری بدون تعارف نماینده ای انقلابی و اثرگذار در مجلس است به گزارش پایگاه خبری «دانشجویان بیدار»محل جلسه سالن مرحوم ابوترابی دانشگاه پیام نور بجنورد است و عنوان جلسه «نشست از نهضت حسینی(ع) تا دیپلماسی خمینی(ره)»، از همان ابتدا سالن پر شده است و نزدیک به 100 نفر استاد و دانشجو و مسئول در جلسه حضور دارند.

آقای کوثری نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون حساس امنیت ملی مجلس با همراهی دکتر جعفری نماینده شهرمان و دکتر طیبی نسب رئیس دانشگاه پیام نور خراسان شمالی وارد سالن می شوند.

ابتدای جلسه حجت الاسلام طیبی نسب خیر مقدم می گوید و دکتر جعفری لب به سخن می گشاید، او از فعالیت های فرهنگی برجسته دانشگاه پیام نور بجنورد یاد می کند.

دکتر جعفری: فعالان دانشجویی دانشگاه پیام نور بجنورد شاخصه های مد نظر رهبر معظم انقلاب را محقق کرده اند وی در این رابطه می گوید: با توجه به اینکه خودم را از خانواده پیام نور می دانم مطلع هستم که نیروهای فعال فرهنگی زیادی در این دانشگاه وجود دارد و برنامه هایی در طراز کشوری همراه با شور و شعور برگزار می کنند.

جعفری با اشاره به برگزاری دعای با شکوه عرفه و برپایی مراسم های محرم و امثال آن اضافه کرد: بسیج و فعالان دانشجویی اینجا بحمدالله توانسته اند در حد وسع خود شاخصه های دانشجوی مد نظر رهبر معظم انقلاب را محقق کنند.

کوثری: دکتر جعفری بدون تعارف نماینده ای انقلابی و اثرگذار در مجلس است در ادامه جلسه تریبون در اختیار حاج اسماعیل کوثری قرار می گیرد و او ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع دانشگاهیان استان می گوید: دکتر جعفری شما، بدون تعارف از نمایندگان انقلابی، فعال و اثرگذار مجلس هستند.

وی در ادامه صحبت های خود گفت: قبل از انقلاب اسلامی و دوره رژیم پهلوی، ایران به لحاظ فرهنگی و هویت ملی اوضاع افتضاحی داشت، 80هزار مستشار آمریکایی در کشور بود و مدعی بودند ایرانی ها وحشی هستند و برای حضور در ایران از رژیم طاغوت حق توحش می گرفتند.

وی افزود: بیمارستانها پزشک ایرانی نداشتند و تمام تاسیسات مهم را خارجی ها با هزینه های گزاف می ساختند و معتقد بودند ایرانی جماعت توان و عرضه ساخت ساده ترین تجهیزات را ندارد. پیش از انقلاب آمریکا حق تولید 20هزار مگاوات برق هسته ای به ایران را داد پس از انقلاب می گوید اصلا چه نیازی به فناوری هسته ای دارید! کوثری در خصوص فعالیت هسته ای در آن دوران گفت: آمریکا و اروپا با تولید 20 هزار مگاوات برق از طریق تکنولوژی هسته ای موافقت کرده بود و در کوی دانشگاه تهران یک راکتور پنج مگاواتی با سوخت 20 درصد برای تولید دارو راه اندازی شد.

کوثری افزود: کشور آلمان نیز ساخت دو نیروگاه هزار مگاواتی را در همان دوران آغاز کرده بود که آنها با رخداد انقلاب اسلامی، این نیروگاه ها را با پیشرفت فیزیکی 85 درصد رها کردند.

اسماعیل کوثری تصریح کرد: در جریان بمباران های عراق یک نیروگاه به طور کامل منهدم شد و نیروگاه دیگر نیز تا حدودی تخریب شده بود که بعد از جنگ تحمیلی، تکمیل این نیروگاه به روس ها واگذار شد تا برق تولید شود.

وی در ادامه به آغاز ساخت یک نیروگاه 360 مگاواتی برق توسط فرانسوی ها در دوره پهلوی نیز اشاره کرد و گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی آنها نیز این نیروگاه را با 10 درصد پیشرفت فیزیکی رها کردند.

به گفته کوثری، آمریکا و اروپا در دوره پهلوی با ساخت نیروگاه های تولید برق 20 هزار مگاواتی از طریق تکنولوژی های هسته ای موافقت داشتند، اما بعد از انقلاب اسلامی می گویند شما چه نیازی به انرژی هسته ای دارید. امام خمینی(ره) در 70 سالگی و با دست خالی تئوری های ابرقدرت شرق و غرب را در هم پیچید عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اضافه کرد: این اوضاع فرهنگی و علمی ما پیش از انقلاب بود که با ظهور انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی(ره) ماجرا متفاوت شد.

وی تصریح کرد: ایشان آمدند و ثابت کردند دیدگاه شرق ملحد که دین را افیون مردم می دانست و غرب مستکبر که دین را فقط به پشت درب کلیسا محدود کرده بود غلط است و اسلام ناب را بعنوان حلال مشکلات اخلاقی جامعه و مدل حکومتی شایسته معرفی کردند.

کوثری اظهار داشت: امام خمینی(ره) در سن 70 سالگی که افراد به دنبال گوشه ای برای عبادت و به ظاهر پرداختن به آخرت می گردند با دست خالی قیام کردند و تئوری های ابرقدرت ها را در هم شکستند. تیم مذاکره کننده در توافقات شفاهی از خط قرمز ها عبور کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه در پاسخ به سوال یک دانشجوی مبنی بر اینکه آقایان زاکانی و نبویان در مصاحبه ای بیان کرده اند که تیم مذاکره کننده دولت تدبیر و امید از خطوط قرمز عبور کرده اند و دولت نیز آن را تکذیب کرده است، عنوان کرد: این دو شخصیت درست گفته اند اما باید اضافه کنم که توافقاتی که در حین فرآیند مذاکره صورت گرفته بود مکتوب نشده بود و آن توافقات به صورت شفاهی بوده است.

وی درباره این خطوط قرمز نیز اظهار داشت: حضرت آقا مشخص کردند که باید در کشور توسط دستگاه های سانتری فیوژ به بهره برداری 190 هزار سوخت دست یابیم، این در حالی است که با دستگاه های سانتری فیوژ موجود کشور برای آن حجم مورد نظر خیلی فاصله داریم. تعجب و عصبانیت آمریکا از تولید سوخت 20 درصد توسط شهدای هسته ای افزون بر این، وی با اشاره به اینکه در سایت های هسته ای ایران دوربین های آژانس کارگذاشته شده اند و لحظه به لحظه دست آوردهای ایران را رصد می کنند، گفت: وقتی آمریکا و اروپا دست یابی ایران را به تولید 20 درصد سوخت غنی شده و میله های کارگذاری این سوخت را که با همت شهدای عزیز هسته ای امثال شهید شهریاری دیدند، بسیار عصبانی شدند و گفتند که ایران با این توانمندی ها، می تواند به تولید بمب اتم دست یابد که البته دروغ نیز نمی گویند.

این نماینده مردم در مجلس همچنین تصریح کرد: اگر بخواهیم که بمب اتم بسازیم، خیلی راحت می توانیم بسازیم، این در حالی است که با توجه به فتوای تحریم ساخت سلاح هسته ای توسط رهبر معظم انقلاب و دکترین این کشور به هیچ وجه تولید سلاح اتمی مورد قبول نیست.

وی همچنین تاکید کرد: گروه 1+5 می گویند ایران هفت هزار و 700 کیلو اورانیوم 3.5 تا پنج درصد را دارد، حال ایران یا باید اکثر اورانیوم خود را به دیگر کشورها بفروشد و یا تعداد دستگاه های سانتری فیوژهای خود را کم کند که از نظر ما این درخواست ها غیر منطقی هستند.

علاوه بر این، کوثری افزود: آنان حتی گفته اند که ایران باید آب سنگین اراک که توان تولید پلوتونیوم را دارد یا به آب سبک تبدیل کند و یا سیستم های آن سایت را تغییر دهد.

وی خاطر نشان کرد: هدف آنان این است که ایران را از برنامه هایش عقب بیاندازد. دولت می خواهد به هر نحوی شده به توافق برسد/

لزوم حضور مقتدرانه تیم مذاکره کننده برای رسیدن به نتیجه

وی در ادامه به موضوع تحریم ها نیز اشاره داشت و در این باره اظهار کرد: اتحادیه اروپا، دولت آمریکا ، کنگره آمریکا وهمچنین شورای امنیت سازمان ملل، کشور ایران را در بسیاری از زمینه ها تحریم کرده اند که در جریان مذاکرات متوجه شدیم که آنها خواستار لغو تحریم ها نیستند و تعلیق تحریم ها را مطرح می کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین بیان داشت: تیم مذاکره کننده دولت تدبیر و امید نیز در تلاش هستند که مذاکرات را به هر نحوی که شده است به نتیجه برسانند اما این سوال نیز مطرح است که با چه توافقی به نتیجه برسیم که هر نتیجه ای نیز به درد نمی خورد.

وی یادآور شد: در دی ماه سال گذشته و طی توافقنامه ژنو، متاسفانه نتیجه جریان مذاکرات برد- باخت شد و بر همان اساس کشورهای آمریکا و اروپا توانستند توافق کاهش غنای سوخت و اکسیده کردن آن را به نتیجه برسانند.

وی عنوان کرد: من به صراحت اعلام می کنم که دوست ندارم تیم مذاکره کننده کشور ایران کم بیاورد بلکه خواستارم این تیم مقتدرانه و با قوت در مذاکرات حضور یابد تا به نتیجه برسیم.

لغو تحریم ها از سوی آمریکا و اروپا خوش خیالی است

کوثری همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار اترک نیوز در باره اینکه کشور آمریکا اعلام کرده است که برای مذاکرات هسته ای و دست یابی به توافق، منتظر پاسخ ایران است، حال پاسخ ایران برای دست یابی به نتیجه برد – برد چه خواهد بود؟ بیان داشت: همانطور که آنها می آیند برای ما سوال طرح می کنند، ما نیز باید برای آنها سوال مطرح کنیم.

وی افزود: چرا آمریکا باید بین هفت تا 10 هزار کلاهک اتمی داشته باشد که دو کلاهک را نیز در هیروشیما و ناکازاکی پرتاب کرده بود و 200 هزار کشته نیز بر جای گذاشت. وی افزود: چرا آژانس، اسرائیل را برای وجود 200 تا 250 کلاهک اتمیش زیر سوال نمی برد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: ما به تیم مذاکره کننده می گویم که باید تهاجمی برخورد کنید.

کوثری همچنین با تصریح بر این مطلب که تصور بنده این است که لغو تحریم ها از سوی آمریکا و اروپا خوش خیالی است،عنوان کرد: پاسخ محکم بنده به آمریکا این است که شما تحریم ها را لغو کنید تا کشور ایران نیز مواردی را که موجب نگرانی شما هستند را رعایت کند.

بخش اول نشست «از نهضت حسینی(ع) تا دیپلماسی خمینی(ره)» در دانشگاه پیام نور بجنورد تقدیم حضورتان شد، در ادامه بخش دوم این نشست را با موضوعاتی پیرامون نقش جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه می خوانید.

در ادامه جلسه یکی از دانشجویان حاضر در نشست سوالی چند جانبه طرح کرد و گفت: نقش جمهوری اسلامی در تحولات منطقه بخصوص در یمن چیست و نتیجه این تحولات را به نفع کدام جبهه می دانید؟

کوثری: تروریست ها می گفتند کار سوریه را 2ماهه تمام می کنند اما تاکنون 4سال گذشته است

حاج اسماعیل کوثری در پاسخ به این سوال گفت: در خصوص تحولات عراق و سوریه و یمن به لطف خدا جبهه مقاومت به نحو احسن عمل می کند و نتایج خوبی گرفته ایم.

وی افزود: طبق اظهارات سران تروریست و اربابانشان، آمده بودند کار سوریه را 2 ماهه تمام کنند که الان رسیده است به 4 سال، دقیقا مثل دفاع مقدس خودمان که می خواستند چند روزه کشور را فتح کنند اما هیچ غلطی نتوانستد بکنند.

حاج اسماعیل که گویا یاد دفاع مقدس و التهابات آن روزها افتاده بود یادی از امام خمینی(ره) کرد و گفت: آنچه اتفاق افتاد همه اش لطف خدا و همت بلند امام(ره) بود، چرا که در ابتدا همه مسئولین خود را باخته بودند ولی ایشان فرمود دیوانه ای سنگی انداخته و رفته است و آن چنان سیلی به او می زنیم که نفهمد از کجا خورده است.

وی ادامه داد: دشمن همه چیز را محاسبه کرده بود اما ولایت فقیه و مردم را نشناخته بود، آنها امام را مثل سایر سیاستمداران دنیا فرض کرده بودند در حالیکه ایشان و رهبر معظم انقلاب چیزی از دنیا برای خود نمی خواهند و فقط هدفشان گسترش اسلام ناب و حفظ عزت مسلمین است.

ماجرای سفر به سوریه برای بررسی اوضاع و خاطره سید حسن نصرالله از پیش بینی رهبر معظم انقلاب

کوثری با بیان خاطره ای از آغاز جنگ سوریه با تکفیری ها گفت: ما با جمعی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با توجه به اخبار متناقضی که می شنیدیم برای بررسی واقعیت راهی سوریه شدیم.

وی ادامه داد: در این سفر دیداری با بشار اسد داشتیم و پس از آن نیز سید حسن نصرالله را ملاقات کردیم، ایشان خاطره ای از دیدار با رهبر معظم انقلاب نقل کردند.

نماینده مردم تهران گفت: در آن دیدار سید حسن گفته بودند که با توجه به شرایط احتمال سقوط سوریه وجود دارد که در پاسخ آقا فرموده بودند خیر به لطف خدا سوریه می ماند و همین طور هم شد.

حضور ایران در منطقه نظامی نیست، در حد مستشار است/ تجربیات دفاع مقدس در مقابله با داعش به داد ارتش عراق رسید

اسماعیل کوثری در ادامه با اشاره به زمان بر بودن مقابله و شکست کامل تکفیری ها که حمایت عربستان و غرب را دارند گفت: حضور ایران در تحولات عراق در حد مستشار نظامی است و ما هیچ نیرویی به آنجا اعزام نکرده ایم.

وی افزود: داعشی ها آمده بودند تا بغداد را تصرف کنند اما تجربیات ما در دوران دفاع مقدس به داد ارتش عراق رسید و تروریست ها را مبهوت و ناکام کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین با اشاره به جنگ غزه گفت: در آن ماجرا نیروهای پایین دست داعش و تکفیری ها به سرکردگانشان پیشنهاد کمک به غزه و جنگ با اسرائیل دادند و پس از ممانعت آنها بینشان اختلاف افتاد چرا که آنها اعتقادی می جنگیدند ولی غافل از اینکه سرکردگان وابسته و نوکران آمریکا و اسرائیل اند.

تحلیل اوضاع یمن؛ از شکل گیری تفکرات حوصی ها بر اساس انقلاب اسلامی تا بیعت آنان با رهبر معظم انقلاب

وی با اشاره به تحولات یمن نیز بیان کرد: در این کشور نیز ما هیچ کمک نظامی نکرده ایم و فقط کمک فکری بوده است، نکته آن هم اینجاست که پدر عبدالله الحوصی رهبر تحولات طلبه قم بوده و فرزندانش را با تفکر انقلاب اسلامی تربیت کرده است.

کوثری تصریح کرد: روش جمهوری اسلامی اصلا نظامی نیست، مثل منافقین که در ایام تبعید خدمت امام رسیدند و گفتند ما می توانیم با کمک نظامی به شما شاه را سرنگون کنیم که ایشان فرمودند من نیازی به این چیزها ندارم.

وی با اشاره به اینکه حوصی ها برای بیعت با سید حسن نصرالله که اصالتا یمنی است آمدند گفت: ایشان نیز گفته بودند که چرا دنبال اصل مطلب نیستید، من خود در بیعت با امام خامنه ای(مدظله) هستم.

دولت آن روحیه انقلابی که ما انتظار داریم ندارد/ سندی بر رد ادعای کمک های نظامی و مادی سنگین ایران به مقاومت

در ادامه جلسه یکی از خانم ها سوالی را در خصوص علت حمایت نه چندان جدی دولت از تحولات منطقه و کاهش مراودات با آمریکای لاتین مطرح کرد و حاج اسماعیل کوثری این چنین پاسخ گفت: دولت آن روحیه انقلابی که ما انتظار داریم ندارد.

وی افزود: برخی فکر می کنند ما کمک های آنچنانی به لبنان و سوریه و عراق و... می کنیم در حالیکه مثلا احمدی نژاد این قدر در پرداخت پول نفت سوریه تعلل کرد که ما مجبور شدیم قضیه را به مجلس بکشیم.

کوثری در خصوص مراودات با آمریکای لاتین نیز اظهار کرد: گرچه تیم سیاست خارجه جلساتی را با کشورهای آمریکای لاتین داشته است اما آن ارتباط تنگاتنگ پیشین دیگر وجود ندارد.

وی تاکید کرد: اگر ما امکانات اولیه را در اختیار برخی از این کشورها بگذاریم آنها ادامه راه را برای خارج شدن از زیر سلطه استکبار انجام می دهند.

وی در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری در خصوص نقش سپاه قدس در منطقه و نیز جمله رهبر معظم انقلاب در خصوص مسلح کردن کرانه باختری علیه رژیم صهیونیستی توضیحاتی ارائه کرد. طبق قانون اساسی سپاه، پاسدار انقلاب اسلامی است در هر جای دنیا نه صرفا پاسدار انقلاب اسلامی ایران

کوثری در این رابطه گفت: طبق قانون اساسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، نه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، یعنی هرجا انقلاب اسلامی اتفاق بیفتد سپاه در قبالش مسئولیت دارد.

وی افزود: این وظیفه نیز نه جدیدا بلکه در همان سال 58 روی دوش سپاه قرار گرفته است و سپاه قدس بدون ایجاد خلل در دستگاه سیاست خارجه وظایفش را در منطقه انجام می دهد و خیلی موفق نیز بوده است. جنگ غزه نشان داد رژیم صهیونیستی واقعا در حال نابودی است

نماینده مردم تهران در پاسخ به بخش دوم سوال نیز گفت: محور همه مشکلات در منطقه رژیم صهینونیستی است، اصلا این رژیم را درست کردند که مانند غده ای سرطانی منطقه را نا امن کند تا قدرت مسلمین بالا نرود.

کوثری ادامه داد: امروز اسرائیل واقعا در حال سقوط است و اینکه حضرت آقا علنا مسلح شدن کرانه باختری را اعلام کردند برای این است که خود مردم غزه به حرکت در آیند.

وی تصریح کرد: شما دیدید غزه ای که 360 درجه محاصره بود توانست نیروهای مستعدش را برای آموزش به ایران بفرستد و درون خاک خودش موشک ساخته و اسرائیل غاصب را وادار به پذیرش قطعنامه کند و این نشانه نابودی رژیم صهیونیستی است.

انتهای پیام

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
410
2091
4551077
دوشنبه، 01 بهمن 1397

گالری تصاویر

No result...