A+ R A-

درسی از رفتار اصحاب با حاکم

درسی از رفتار اصحاب با حاکممولف کتاب اعلام الموقعین آورده است که عمر خطاب به مردم گفت: گوش فرا دهید، سلمان فارسی گفت گوش نمی کنیم چون تو به همه یک لباس دادی و خود دو جامه برداشتی.

هر آن چه اصرار کرد پاسخ مثبتی از مردم نشنید تا آن که پسرش عبد الله را به شهادت طلبید آیا این جامه اضافی من از آن تو نیست؟ گفت چرا؟ آنگاه سلمان فریاد زد: اینک (که مساله روشن شد) بگو تا بشنویم.

سلمان می خواست بگوید اگر خلیفه مراعات نکند رعیت نیز به خود اجازه اخلال و عدم اطاعت می دهد. لذاست که حکیمی می گوید اگر مرا تنها یک دعای مستجاب بود آن را در حق حاکم انجام می دادم چون صلاح حاکم صلاح مردم نیز هست. چنان که فرموده اند "الناس علی دین ملوکهم الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و قلیل ما هم" مردم پیرو حاکمان و سلاطین خود هستند مگر گروه کمی که اهل ایمان و عمل صالح هستند.

از کار سلمان نتیجه دیگری نیز به دست می آید و آن این که رعیت حق نظارت بر دخل و خرج حاکم را دارد. (کتاب مبانی فقهی نظارت شهروندان بر حاکمان / قاسم جعفری / ص ۱۱۹ ) با این حساب مسوولان محترم در سطوح مختلف باید بدانند که مردم حق دارند بدانند دخل و خرج مملکت چه می شود.

حقوق و دریافتی مدیران ریز و درشت چقدر است. پول های مانده در دست بابک زنجانی و حقوق های نجومی و شبهه صندوق ذخیره فرهنگیان و املاک شهرداری، صرافی آقای خاص نحوه تملک ویلاهای کذایی برخی صاحب منصبان و ... عاقبت چه حکم و تکلیفی دارد؟

چرا نشانه های مثبت آمار خوش تورم کم و رونق و رشد زیاد و اشتغال چند صد هزار نفری را در زندگی جاری خود نمی بینند و بر سر سفره خویش احساس نمی کنند؟ چرا آن همه وعده و ثمره شمرده شده برای برجام را در عالم وقوع ندیده اند؟ و...

امیدواریم رییس جمهور محترم امشب پاسخ منطقی کارگشا و واقع بینانه ای ارائه نمایند. البته بحث آسیب های اجتماعی موضوعات ایجابی و دفاعی عرصه فرهنگ ، رشد علمی مسائل متنوع مربوط به آموزش و پرورش ، معضل صنعت و غیره بماند به وقتی دیگر.../

انتهای پیام

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
5317
2897
5224056
سه شنبه، 25 تیر 1398

گالری تصاویر

No result...