A+ R A-

این عاقبت همگان است و سنت غیر متغیر الهی، وقتی فرا رسید تاخیر و تقدیم نمی پذیرد

این عاقبت همگان است و سنت غیر متغیر الهی، وقتی فرا رسید تاخیر و تقدیم نمی پذیردیادم هست روزهای اول مهر ۱۳۷۹ بود که اولین بار برای حضور در کلاس مقطع ارشد به دانشکده الهیات دانشگاه تهران رفته بودم. آن روز مصادف شده بود با تشییع پیکر یکی از اساتید که برای وداع آخر و اقامه نماز به محیط دانشگاه آورده بودند.

همه منتظر بودند که مجری میکروفون را گرفت و برای شادی روح استاد فقید یک دقیقه سکوت طلب کرد. برای من و خیلی ها عجیب بود آیا این جا همان دانشکده معقول و منقول و پایگاه بزرگانی چون علامه شهید مطهری و دکتر مفتح است؟!

این عاقبت همگان است و سنت غیر متغیر الهی، وقتی فرا رسید تاخیر و تقدیم نمی پذیرد. آن موقع سلیمان نبی و سلطان مبسوط الید هم فرصتی نمی یابد. خداوند به پیامبرش نیز می گوید: (إِنَّكَ مَيِّتٌ وَإِنَّهُمْ مَيِّتُونَ) [سوره الزمر 30] مهم این است که بشر سرگشته موعظه پذیرد یا نه؟

برخی در مراسم تشییع جنازه هم می خندند و عبرت نمی گیرند. خناسان پشت صحنه و سبک مغزان به خدمت گرفته آنان در کف خیابان به جنازه هم رحم نمی کنند؛ امروز مومنی می گفت یکی از بستگان صاحب جنازه بر روی ماشین با نشان دادن دو انگشت که بیشتر مناسب مراسمات سیاسی ‌و انتخاباتی است با حاضران ارتباط برقرار می کرد.

معلوم نیست که نیاز این روزهای مرحوم هاشمی ره ندای متضرعانه "اللهم عفوک عفوک عفوک" صادره از رهبری معظم و آن خیل مومنان است یا شعارهای عده ای به دور از فرهنگ و غیر مبادی به آداب دینی اجتماعی و اخلاقی؟

برخی شایعه ساختند، نامه به نام افرادی شناخته شده جعل کردند و حقدهای درونی خود را زیر نام دیگران بیرون ریختند. برای حادثه سازی و ایجاد اتفاقات دشمن شاد کن کلی به تپ و تاپ افتادند و شیطان هم این بدی ها را برایشان زیبا جلوه داد.

اما به نظرم خانواده مرحوم هاشمی در مجموع خوب عمل کرد و این شد که صفحه آخر حضور این دنیایی آن مبارز کهنسال با زمزمه لب‌های مومنان، نگاه چشمان پر سرشک، دست‌های برافراشته به دعا و دل‌های خاشع و مستغفر آنان ورق خورد.

"اللهم احشره مع المجاهدین ، اللهم احشره مع المنفقین اموالهم فی سبیلک اللهم احشره مع اولیائک"

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
542
5617
5235821
شنبه، 29 تیر 1398

گالری تصاویر

No result...