A+ R A-

رفتار دولت ها و تغییر ذائقه شهروندان

رفتار دولت ها و تغییر ذائقه شهروندانالف》سال ها پیش که به دلیل فاصله محل کار و سکونت بین قم و تهران در تردد بودم، به هنگام نشستن داخل ماشین در کنار ترمینال بر اساس تجربه با راننده محترم شرط کردم در طول مسیر موسیقی نامشروع پخش نشود و او با کمال میل پذیرفت . پس از پرداخت عوارض اتوبان ضمن پرداخت مبلغی در صندوق صدقات افزود این برای ان است که اگر موسیقی نامجازی گذاشتیم دافع بلا باشد.

هنوز با خود درگیر بودم که این چه استدلالی است که صدای غنا فضای ماشین را پر کرد و هر چه سعی کردم تعهدش را به یاد آورم زیر بار نرفت و حرفش این بود که دین را باید جور دیگری تفسیر کرد مثل برخی مسوولان ان دوران در اوایل دهه ۸۰ .

ب》 یکی از همکاران دانشگاه می گفت سر کلاس سعیم را بر آن گذاشتم که بچه ها را به کتابخوانی تشویق کنم ؛ پس از کلی استدلال اضافه کردم من و شوهرم هر شب تا ساعتی مطالعه نکنیم به رختخواب نمی رویم ؛ یکی از بچه ها رشته سخنم را برید و با لحن خاصی بر حرفهایم تعلیقه زد که ، وا خانم ! شما چقدر زوج مزخرفی هستید ! اخه کتاب خواندن هم شد کار ؟! اگر کمی دقت کنیم این مساله هم ریشه در رفتار مسوولان و متولیان امور دارد . این که روایت یا درایت تصریح می کند که " الناس علی دین ملوکهم " شاید بد نباشد که مجریان رسانه ملی رو در روی هر مسوولی که می نشیند از باب تنوع هم شده بپرسند آخرین کتابی که خوانده اید کی و کجا بود ،

ج》عید نوروز در راه است و سیر و سفر یکی از رسوم پدیرفته هموطنان است . در این میان باید دید مقاصد سفر متولیان و مسوولان کجاست ؟ البته سنت سیئه دیگری که باب شده است ترتیب جلسات تشریفاتی است که باعث می شود هزینه های سفر مسوولان و خانواده هایشان هم از جیب بیت المال تامین شود .مثلا اعلام خواهد شد که فلان مسوول عالی رتبه برای بازدید و یا افتتاح چه پروزه هایی به ساحل دریای شمال و یا جزیره کیش در جنوب و امثال آن رفت . چنین رفتاری طبیعتا از چشمان تیزبین مردم دور نخواهد بود و آن را به پای نظام و انقلاب و بلکه اسلام خواهند نوشت . بنابر این قدری احتیاط شرط عقل و دین است اگر به یاد داشته باشیم که علی ع فرمود : " یجب علی ائمة العدل ان يقدروا انفسهم بضعفة الناس كي لايتبيغ بالفقير فقره " حاکمان عادل باید سطح معیشت خود را با پایین ترین مردم همسان کند تا ناداری بر نادران طغیان نکند و آنان را در هم نشکند.

د》 اصلی ترین عنصر مردم انقلابی ایران پایبندی به اصول اسلام و انقلاب و راه امام و شاخص های مورد نظر رهبری معطم (امام حاضر) است که جزء لاینفک آن دوست شناسی و دشمن شناسی است اما اینک برخی حاکمان نشسته بر قدرت در زمینه های نظامی، علمی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ضعف نشان می دهند و انگیزه انقلابی گری و مبارزه جویی با استکبار و پیوسته یار مظلوم بودن را از افراد و گروه هایی می گیرند. لذا صاحبان قدرت و نشستگان بر مسند قدری باید احتیاط کنند تااصلی ترین سرمایه نظام را هدر ندهند./

انتهای پیام

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
808
3272
5024396
جمعه، 03 خرداد 1398

گالری تصاویر

No result...