A+ R A-

قصور یا تقصیر مساوی با سوء انتخاب

قصور یا تقصیر مساوی با سوء انتخابسخنران محترمی با ذکر خاطره از خانم زائری تعریف می کرد که برای لمس حجر الاسود که بسیار سفارش شده است در میان انبوه طائفان خود را با سختی به آن می رساند؛ اما به یک باره در موج سنگین طواف کنندگان احساس خستگی و خفگی می کند که ناگاه کسی دامن لباسش را می گیرد و به اشارتی انبوه جمعیت را می شکافد و او را به کناری می رساند و به آرامی می گوید ؛ " خلاص ؟ " و چون به قصد سپاسگزاری پلک می گشاید دیگر او را نمی بیند.

با همه احترامی که برای ان خطیب کریم قائل بودم بر او خورده گرفتم که آن زن به سوء اختیار و از سر قصور یا تقصیر که چه بسا متضمن حرمت برای امری مستحب باشد، عسر و حرج را بر خود تحمیل کرده، پس چنین توقعی که ولی خدا بر نجات او اقدام کند کمی خودخواهی است.

با بهره گیری از این داستان به مردم عزیز و بویژه فرهیختگان و گروه های مرجع مثل حوزویان ، دانشگاهیان ، اهل علم و فرهنگ و هنر و... با کمال تواضع عرض کنم خدا ، پیامبر ( و اولیاء معصوم ع ) و مومنان بر اعمال ما نظارت دارند. (وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ ۖ...َ) التوبة 105] امروز باید نسبت به مشارکت فعال اجتماعی به عنوان یک تکلیف شرعی بنگریم.

کوتاهی یا خدای ناخواسته تقصیر عامدانه در شناخت درست و شناساندن کسانی که بار امانت مسوولیت اجرایی را در عین صداقت با توانمندی و اراده بردارند، بازخواست جدی الهی را در پی خواهد داشت.

از منطق قرآن کریم در قصه طالوت بر می آید در پذیرش مسوولیت های کلان، احاطه علمی ( دانایی به نحوه حکمرانی) و قدرت جسمی دو وصف مهم یک مدیر و فرمانده است (...َ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَاهُ عَلَيْكُمْ وَزَادَهُ بَسْطَةً فِي الْعِلْمِ وَالْجِسْمِ ۖ البقرة 247] قدری نگاه به وضعیت موجود مقامات عالی اجرایی هر ناظر بی طرفی را بر آن می دارد که در توانایی جسمی بسیاری از مدیران شک کند.

توانایی علمی و اراده و اعتقاد و سبک زندگی بسیاری از آنان هم در یک چالش جدی قرار دارد .نکته ای مهم که باید عنایت کرد آن است که بر کرسی ماندن افرادی که نه تنها در پیشبرد اهداف نظام سست و بی اراده اند بلکه در کند کردن چرخ پیش برنده این انقلاب خواسته و ناخواسته اثر گذارند ، برای یک لحظه هم جایز نیست چه رسد به چند سال؛ بنابر این القای این معنا که رییس جمهور به گونه ای عرفی ۸ ساله بوده است یک هژمونی پاراپاگاندایی ( تبلیغاتی ) است.

اصولا ذکر زمان چهارساله در قانون اساسی برای ان است که در صورت کم ثمری و یا مضر بودن یک مدیر عالی با کم ترین هزینه انتقال قدرت صورت گیرد .صریح بگویم رییس جمهور امروز ما یک انقلابی از نفس افتاده است که هر چه دشمن امریکایی از تحریم های بیشتر حرف می زند او از برجام های مکرر و توافقات ( بخوانید ذلت بار ) بیشتر سخن می گوید.

معاون آقای رییس جمهور می گوید مردم در بحر نعمات برجام غرقند ولی خود نمی دانند. خود او بر مردم منت می گدارد که باید قدر او را بدانند و شکرگزار باشند. چشم در چشم مخاطبان می دوزد و خبر از وقوع یک امر غیر واقع می دهد و حتی قداست جایی مثل حرم رضوی ع هم مانع او نیست.

مثلا در سال ۹۳ از جوار حرم بشارت عبور از رکود و ورود به رونق اقتصادی را داد! خسارت محض برجام را یک پیروزی تاریخی برای ملت جلوه داد. هنوز اصرار دارد انرژی هسته ای چون گدشته زنده است و چرخ سانتریفیوژها در کنار چرخ اقتصاد می چرخد.

با اظهارات غیر واقع در خالی بودن خزانه از سویی ولع شعله ور خود به مذاکرات ولو با پرداخت امتیازات فراوان را نمایش دادند و از طرفی دشمن را به تیز کردن حربه تحریم تشویق نمودند. آنان در ضعف دفاعی خودی و قدرت فائقه دشمن و توان نابودی همه ابزار دفاعی کشور به طرفة العینی چنان مبالغه کردند که حتی اردوگاه بدخواهان نظام و ملت را به اعجاب آورد. .دولت مردانی که با عدو ره مضاحکه ( خوش و بش ) در پیش گرفتند و بر هموطنان خود سخت بر آشفتند و...ده ها مساله تلخ از این قبیل که در جای خود و در مرای و منظر جامعه رخ عیان کرد و در این مقال به بیان نیاید.

فرهیختگان و دلدادگان به طریق حق و فضیلت را باید باور آید موعد حی علی الصلاحشان همین حالاست ؛ به قافله روشنگران و مبلغان رسالات الهی بپیوندند و در بیان راه رشد و هدایت برای سپردن کرسی حکمرانی به صالحان امت بانگ جرس را کوک کنند تا فردا بر تاخیر بی دلیل خویش انگشت ندامت با دندان نگزند . برگوشه خلوت خود نشستن شاید در ظاهر به حساب یاری باطل نیاید اما بلاشک در خذلان حق سهم وافری دارد.

امروز دو قطبی کار آمدان مومن و خود باور ،دشمن شناس چابک ، پرکار و دانش محور و ناکارمدان نشسته بر مسند اما زمین گیر شده از رخوت اشرافی گری و بی انگیزه و تنبل و چشم بر امداد بیگانه دوخته ، در عالم واقع شکل گرفته است. تا ما در کدام صف ایستاده باشیم؟

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
5461
2897
5224200
سه شنبه، 25 تیر 1398

گالری تصاویر

No result...