A+ R A-

فهم شهادت انتزاعی!! تدبیر و اعتدال عینی!

فهم شهادت انتزاعی!! تدبیر و اعتدال عینی!خدا رحمت کند آن دانشمندی را که گفته است اگر برای یک امر اشتباه هزار دلیل بیاوری می شود هزار و یک غلط. ماجرا این است که در فارسی دوم ابتدایی مهارت های خوانداری درسی است به نام " ای خانه ما " سروده مصطفی رحماندوست که بیت زیر از آن حذف شده است:

(در هر کجایت، خون شهیدان پیوسته جاریست ، ای خاک ایران)

مدیر کل محترم تدوین کتب وزارت آموزش و پرورش به خبرگزاری تسنیم گفته این بیت حاوی تشبیه و استعاره ای است که سطح شناختی آن از عینی به انتزاعی تغییر کرده و با سطح شناخت دانش آموزان مناسب نیست.

اما چند ملاحظه بر این گفتار بی پایه:

الف: یادتان هست ایام تبلیغ دخترکی خردسال را در حضور جناب روحانی مورد استفاده ابزاری قرار دادید تا از تدبیر و امید و اعتدال و...دکلمه خوانی کند و بعد نوشتید این دخترک کاری کرد که هیچ بزرگی قادر نبود. یعنی به نظر شما درک مفهوم شهادت خیلی سخت تر از مفهوم مبهم واژه هایی چون اعتدال و تدبیر و ... است؟

ب: امروز کودک ما در خانه خود یا اقوام یا همسایگان شهید را لمس می کند . آدرس هر کوچه را با نام شهید می یابد. پدرش مثل (داریوش رضایی نژاد ) در برابر چشمانش در خون غلطیده، آن وقت شما فهم این کودکان از شهادت را به خاطر اشتباه خود دست کم می گیرید؟!

ج: این که در روایت آمده " العلم فی الصغر کالنقش فی الحجر " علم در کودکی چون نقش بر سنگ ماندنی است برای کی است؟ آیا به نظر شما ما دیگر به نهادینه شدن سلوک ایثار و شهادت در جامعه نیاز نداریم ؟ یا دشمن تضمین داده به مرز و بوم و خانه ما هجوم نخواهد کرد؟!

با فرض قبول ادعای شما ماجرای زندگی حسین فهمیده که عینی بود چرا حذف شد و به جایش به قول خودتان اندیشه های سبز ، یک سری موارد اخلاقی صرف را درج کردید؟

د: در این عبارت موجود در همان سروده دقت کنید (خورشید اسلام یک بار دیگر تابیده از تو ، الله اکبر) آیا واقعا سطح شناخت این بیت عینی است و انتزاعی نیست ؟ از نظر شما تشبیه اسلام به خورشید و تابیدن آن در سرزمین ایران یعنی فرضا طلوع انقلاب اسلامی برای دانش آموز دوم ابتدایی ساده تر از درک مفهوم شهادت است؟!

نه، واقعیت آن است که همانان که شهادت را خشونت می خوانند خواستشان برداشتن این واژه ها از کتب درسی است. به نظر می رسد این روزها دوستان مشغول نگارش توجیه المسائل تدبیر و اعتدالند و لابد بر آن باورند که به قول رییس محترم جمهور اطلاعات و فهم دیگران کلا و طرا اشتباه است و حضرات معدن درک کل اند؟!

لطفا با مردم صادق باشید اگر باورمندانه کاری کرده‌اید چرا می خواهید دزدانه اجرا کنید؟ و اگر بر خلاف اعتقاد و به حکم اجبار و اضطرار اقدام کرده اید دیگر جایز نیست در کشف حقیقت، دریغ و درنگ فرمایید.

ح: این ادعا که چنین تغییراتی در متون درسی ربطی به سند ۲۰۳۰ ندارد، با فرض صحت قضیه را پیچیده‌تر می‌کند . یعنی آن که علاوه بر تعهدات سند مزبور ما با گروهی سر و کار داریم که در ازاله مفاهیم بنیادی بومی و اعتقادی پیشاپیش دوانند و با فرض توفیق در توقف جریان آن سند ، تازه اول خطیم و ...

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
3019
2952
5029559
شنبه، 04 خرداد 1398

گالری تصاویر

No result...