A+ R A-

خدا حافظی با ریال...!!!

خدا حافظی با ریال...!!!در خصوص تصمیم کاهش صفر یا حذف واحد ریال ، به عنوان یک شهروند چند نکته و یا شبهه به ذهن می رسد ؛ ۱ - یکی از وظایف دولت و بویژه بانک مرکزی و وزارت اقتصاد حفظ ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی است.

۲ - حفظ ارزش پول ملی یک کار ماهوی و ایجابی است که در فرایند سالم سازی، نشاط و رونق اقتصادی اتفاق می افتد.

۳ - سال هاست که برای حذف صفر یا چند صفر و... سناریو های مختلف تعریف شده و با طرح در رسانه ها به پیش بینی ها و گمانه زنی های پیرامون تبعات آن دامن زده اند .اما به نظر می رسد یک حرکت شکلی علاج واقعی مشکل نباشد.

۴ - ضمن آن که به تعبیر سخنگوی محترم دولت همین عمل تا سه هزار میلیارد تومان هزینه برای کشور در بر خواهد داشت . به تعبیری یک پنجم بودجه عمرانی مثلا سال ۹۳

۵ - برخی ادعاها مثل تاثیر کاهش صفر در جلوگیری از تشدید روند کاهشی ارزش پول ملی هم تنها یک استحسان غیر مستند به منطق علمی اقتصاد به نظر می رسد.

۶ - "ریال " یک میراث فرهنگی در تمدن ایرانی است آیا حذف آن بار مثبت دارد؟

۷ - چنین تصمیمی صرفا وطنی است یا مراجع پولی و مالی و سیاسی فرامرزی در اتخاذ آن اثر گذار بوده اند ؟ اگر دخیل بوده اند، اهداف مورد نظر شان چیست؟

۸ - چرا همیشه دولت با رها کردن توپ در زمین مجلس سعی دارد با شریک شدن در غنایم از سهیم بودن در هزینه ها پرهیز کند؟

۹ - نمونه بارز آن که دو رییس محترم کمیسیون مجلس در یک جلسه نقل می کردندافزایش مستمری افراد تحت پوشش کمیته و بهزیستی در لایحه بودجه ۹۶ دولت وجود نداشت و حتی نماینده دولت با پیشنهاد نمایندگان در این خصوص در کمیسیون تلفیق مخالفت کرد و به رغم مخالفت او رای آورد. در عین حال رییس محترم دولت در تبلیغات انتخاباتیبارها گفت ما مستمری افراد تحت پوشش را سه برابر افزایش دادیم.

اینک سخنگوی دولت طبق معمول فرموده است به شرط تصویب مجلس ما ریال را حذف می کنیم .امیدواریم مجلس محترم با درایت و کارشناسانه به بررسی این لایحه بپردازد./

انتهای پیام

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
5435
2897
5224174
سه شنبه، 25 تیر 1398

گالری تصاویر

No result...