A+ R A-

خبرگزاری تسنیم؛هدف تحریف ایجاد شکاف بین حاکمیت و مردم است؛۹۹/۵/۲۲

هدف تحریف ایجاد شکاف بین حاکمیت و مردم است

یک استاد دانشگاه گفت: هدف تحریف ایجاد شکاف بین حاکمیت و مردم برای اثرگذاری تحریم است.

قاسم جعفری، عضو هیئت علمی دانشگاه و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی،  در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم با اشاره به موضوع تحریف و تلاش تحریف کنندگان برای اثرگذاری تحریم اظهار داشت: این مسئله در طول تاریخ بشر وجود داشته است و  دشمنان همواره از تحریم  در کنار تحریف بهره برده اند.

وی افزود: دشمنان در تحریف به دنبال در اختیار گرفتن فکر ملت ها و اشخاص تاثیرگذار هستند. تحریف کنندگان تلاش می کنند قضایا، واقعیت ها و مسائل را به نوع دلخواه خود تغییر دهند و حتی قضایای شخصی افراد را در اختیار بگیرند. برای این مسئله به ابزار نیاز دارند و از امکانات مادی، نظامی و امنیتی بهره می برند و به دنبال این هستند، طرف مقابل این امکانات را نداشته باشد.

جعفری با اشاره به مفهوم لغوی تحریف گفت: تحریف در لغت به معنای یک چیز را از مسیر اصلی خود خارج کردن و تفسیر نادرستی به برخی مسائل و عبارات دادن، است به گونه ای که واقعیت تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه تحریف اشکال مختلفی دارد، یادآور شد:  تحریف لفظی یکی از آنهاست. برخی حادثه غدیر را انکار می کنند و برخی می گویند غدیر بوده ولی طور دیگری بوده است. مثلا پیامبر قرآن و سنت را  به عنوان امانت های خود اعلام کرد نه عترت و اهل بیت(ع) را. در تحریف گاهی وقتها با حذف، جعل و اضافه کردن مسئله ای، مراد و منظور اصلی طرف مقابل را مخدوش می کنند.

این استاد دانشگاه افزود: تحریف گاهی معنوی است. به عنوان مثال برخی می گویند در  غدیر پیامبر فرمود "من کنت مولاه فهذا علی مولاه" منظور از مولا یعنی دوستی است و ربطی به ولایت و سرپرستی ندارد.

** با انواع فنون تحریف در مقابل انقلاب اسلامی مواجه هستیم

وی خاطرنشان کرد: امروز با تحریف ترکیبی و تحلیلی با انواع فنون در مقابل انقلاب اسلامی مواجه هستیم. مثلا رسانه آمد نیوز  به راحتی اسنادی را جعل می کرد و به مخاطبان خود ارائه می داد.

جعفری با اشاره به اینکه گاهی اوقات افراد برای اثرگذاری تحریف خود همه مسائل اقتصادی، اجتماعی و بین المللی را کنار هم می گذارند و اعلام می کنند راهی جز رفتن به دامن کشورهایی مثل آمریکا نداریم، افزود: این همان چیزی است که رهبر انقلاب سالها پیش اعلام کردند خطای محاسباتی؛ یعنی با تحریف واقعیتها، دستگاهها و نهادهای تصمیم گیر را دچار خلع و اخلال کنند تا تصمیمی گرفته شود که بر ضرر کشور است. هدف  از این تحریف ایجاد اخلال محاسباتی در نهادهای تصمیم گیر برای تصمیم غلط  است.

 وی با اشاره به به نمونه هایی از تحریف در اوایل انقلاب، علیه امام (ره) و انقلاب اسلامی، گفت: در ابتدای انقلاب گروهک های سیاسی راست و چپ اسم انقلاب را گذاشته بودند ارتجاع  و این گونه اعلام می کردند که اگر انقلاب اسلامی بیاید جلوی پیشرفت و رشد را می گیرد و با مخالفت با پیشرفت و پدیده های نو جامعه را به زمان جاهلیت می برد. حتی می گفتند انقلاب اسلامی مخالف هواپیما و ابزارهایی از این قبیل است.

نماینده سابق مجلس افزود: البته الان هم برخی می گویند استقلال یعنی به انزوا رفتن و  از یافته های  علمی و مسائل روز علمی دنیا دست کشیدن، این ها نسبت های ناروایی است که تحریف کنندگان به جمهوری اسلامی می زدند و می زنند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از تحریفها این است که برخی معتقدند بدون سلطه کشورهای بزرگ در کشور امکان پیشرفت وجود ندارد و  برای این مسئله مدل کره و آلمان را مثال می زنند که این کشورها صنایع موشکی و نظامی خود را کنار گذاشتند و پیشرفت کردند. در حالی که چنین نیست هزینه این کشورها برای بخش نظامی بسیار بیشتر از کشور ما است و حتی بودجه  نظامی آلمان برای این بخش از کل بودجه ما بیشتر است.

جعفری یکی از اهداف و مظاهر تحریف را ایجاد بی اعتمادی به تولید داخل برای ضربه به کار  و توسعه داخلی دانست و گفت: این باعث می شود تولید به زمین بخورد و در نهایت مشکلات اقتصادی بیشتر از پیش به مردم فشار بیاورد. زیرا وقتی تولید نباشد و کارخانه به دلیل بی اعتمادی به تولید داخل تعطیل شوند کار نیز در کشور متوقف می شود.

**یکی از مظاهر تحریف، تحریف شرایط سیاسی و اجتماعی داخل است

وی افزود: یکی دیگر از مظاهر تحریف، تحریف شرایط سیاسی و اجتماعی داخل است. وقتی مدام با برخیاخبار و تحلیل ها وضعیت داخل را دچار آشفتگی ناآرامی و شورش نشان دادیم  سرمایه گذار خارجی هم به میدان نمی آید و لذا باز فشار اقتصادی ایجاد می شود.

این نماینده سابق مجلس با اشاره به خاطره ای از دوران نمایندگی خود گفت: تونی بلر یکی از سیاستمداران انگلیسی پس از برجام به ایران سفر کرد. او گفته بود من فکر می کردم بعد از ورود به فرودگاه به دلیل نبودن بنزین باید ساعتها در فرودگاه منتظر ماشین بمانم ولی اینگونه نبود. لذا برخی اوقات تحریف باعث پذیرش موضوع غیر واقعی حتی از سوی خود تحریف کنندگان می شود.

جعفری با بیان اینکه تحریف کنندگان در واقع  حقیقت را خوب می دانند و  با این وجود تحریف می کنند، گفت: قرآن یکی از ویژگی های تحریف کنندگان را قساوت قلب می داند. زیرا کسی می تواند واقعیت را قلب کند و وارونه جلوه دهد که دچار قساوت قلب باشد. بسیاری از افرادی که به دامن دشمن رفتند این ویژگی را داشتند.

وی ادامه داد: یکی از جنبه های تحریف بدبختی محض نشان دادن داخل کشور و خوب نشان دادن وضعیت سایر کشورهاست. در همین مسئله ساده کرونا که کادردرمانی و تمام نیروهای کشور صادقانه  و ایثارگرانه وارد میدان شدند و در حالی ما تنها کشور بودیم و به بهانه تحریم آمریکا نمی توانستیم از کمک های سایر کشورها  بهره ببریم و اکنون در چه شرایطی هستیم و چه موفقیتهایی را کسب کردیم و سایر کشورها در چه وضعیتی هستند. در این بین برخی تلاش می کنند نشان دهند ایران موفقیت نداشت و سایر کشورها خوب عمل کردند.

این استاد دانشگاه گفت: اخبار جعلی درست می کنند که مثلا امریکا فلان کمک مالی را به مردم خود کرد و ایران چنین نکرد. در زمینه صدمات مالی و اقتصادی کرونا خساراتی که اروپا و امریکا دیدند بسیار بیشتر از ما بود.البته ما وضعیت مالی کشور را تایید نمی کنیم اما اینکه کشور را  یکپارچه ذلت، سیاهی، بدبختی و بیچارگی نشان دهیم و آن طرف را باغ و بهشت  درست نیست.

وی با اشاره به ابزار تحریف در کشور ما افزود: رسانه ها، گروههای مرجع، اساتید، نویسندگان افراد فرهیخته از ابزاهایی هستند که از نظرات آنها برای تحریف افکار عمومی استفاده می شود.

جعفری ایجاد بدبینی  در مردم نسبت به اقدامات خوبی که در داخل شروع شده را نیز از دیگر موارد تحریف دانست و گفت: البته ما هم می دانیم کافی نیست اما اقدامات خوبی که در قوه قضائیه برای قطع دست مفسدان ایجاد شده  یا اقداماتی که در مجلس با همه نقص ها و نقدهایی که به آن وارد است، شروع شده از جمله این مسائل است که طیفهایی تلاش می کنند مردم را نسبت به این اقدامات ناامید کنند و با کمرنگ جلوه دادن آنها  بگویند همه اینها بازی است.

**اصلی ترین سرمایه هر حکومتی پشتوانه مردمی است

وی با تاکید بر اینکه اصلی ترین سرمایه هر حکومتی پشتوانه مردمی است،گفت: هدف تحریف ایجاد شکاف بین حاکمیت و مردم است. با  ایجاد این شکاف و پایین  آوردن مشارکت مردم در مسائل مختلف کشور، تحریم اثر خود را می گذارد.

نماینده ادوار مجلس گفت: اگر مشارکت مردم در مسائل مختلف سیاسی و اقتصادی کم شود و نخبه جوان ما به خارج رفت، کارخانه ها تعطیل شوند و کار کشور بخوابد کوچکترین تحریمی اثرگذار خواهد بود. لذا تلاش تحریف کنندگان از این طریق بر اثر گذاری تحریم صحه می گذارد.

وی با اشاره به رابطه حاکمان برخی کشورهای شیخ نشین و اطراف با مردم خود و شکاف عمیق بین آنها اضافه کرد: آل سعود اگر بخواهد رای گیری آزادانه برگزار کند غیر از خاندان خودش با مخالفت روبرو می شوند و به همین دلیل اتکای آنها به جای مردم به خارج است تا کشور خود را اداره کنند. اما کشور ما به مردم وابسته است و به واسطه پشتوانه مردمی با تحریف می خواهند مردم را  از نظام جدا کنند و خود آنها نیز می دانند در چنین شرایطی می توانند به تحریم ایران دلخوش باشند.

جعفری در پایان گفت: قطعاً اگر تحریف شکست خورد  و مردم نیز به آن بها نداند، قطعاً تحریم ها شکست می خورد و تحریم کنندگان می فهمند باید به جای زور با ادبیات احترام  با ملت ایران سخن گویند.

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
22
300
1399020
پنج شنبه، 11 آذر 1400

گالری تصاویر

No result...