A+ R A-

یادداشت/" اگر بایدن آمد ..."

یادداشت/

 

در فیلم نبرد واترلو اگر درست به یادم باشد فرمانده فرانسوی دستور حمله در شب یا صبح زود را صادر می کند و امید پیروزی می دهد و نیروی تحت امرش ضمن احترام نظامی می گوید ؛ " به امید خدا " ، فرمانده با تمام غرور می گوید ؛ خدا در این امر هیچ دخالتی ندارد ! به نظرم کل مشکل تمدن غرب از همین مبدأ سرچشمه می گیرد ؛ آن ها کاری با خدا ندارند .

امروز شرایط مستکبران و فرعونیان حاکم بر ایالات متحده بسیار بغرنج تر از نادیده گرفتن خدا از جانب آن فرمانده فرانسوی است . اینان نه تنها حسابشان را از خدا جدا کرده اند که خویش را خدای عالم می دانند .  وقتی طرف مقابل ما با خدا کاری ندارد دیگر چه فرقی می کند اسمش ترامپ باشد یا بایدن ؛ حزبش جمهوری خواه باشد یا دمکرات ؟ . وقتی هدف نابودی ارزش های حاکم بر سرزمین ماست چه فرق می کند که مهاجم متجاوز با اخم و غضب بر ما بتازد و یا تیر نیرنگ را با لبخند روانه قلب مان  کند ؟ . دستان کثیفی که مامور خفه کردن هستند باید قطع کرد ؛ چه فرقی می کند که ظاهر آهنی داشته باشد و یا لایه ای مخملی بر جنس چُدنش کشیده باشند ؟

برای برخی کشور ها از جمله حکام زبون عرب  این ماجرا فرقی ندارد آن ها وظیفه خود را در  خدمت و سواری دادن به اربابان به خوبی می دانند و با نادیده گرفتن تمام مصالح امت اسلامی خیلی سریع با خواسته ها و امیال ساکنان جدید کاخ سفید به سبک ماهرانه ای همراهیِ همدلانه خواهند داشت . اما در خصوص نحوه تعامل ملت سربلند و متمدن ایران اسلامی با حاکمان احتمالی جدید ، به هر حال در صورت پیروزی بایدن حتما تنور بازگشت به مذاکره و برجام و امثال آن داغ خواهد شد و ناقوس بازگشت به تعامل با دنیا ! از جانب کسانی که خود را دلسوز مردم معرفی می کنند نواخته می شود . اما چند احتمال ؛

۱-  گروهی می گویند مذاکره با امریکا هرگز !

۲ - گروهی از جمله فکر فعلی حاکم بر پاستور در عمل معتقدند مذاکره بدون پیش شرط باید انجام شود گر چه ممکن است به ظاهر عباراتی چند پهلو به کار گیرند . 

۳-  شاید حرف دل مردم این باشد ما باید بدون چشم امید بستن به تحولات خارج مرزهایمان  برای پیشبرد و اصلاح امور کشور آنچه در توان داریم انجام دهیم ؛ اما مذاکره با طرح خواسته های به حق و  منطقی ملت ایران را هم با حفظ عزت حکمت و مصلحت نفی نباید کرد . من این گزینه سوم را می پسندم ؛ از جمله خواسته های اولیه ؛ 

• طرف امریکایی نقض عهد کرده است پس باید بی هیچ پیش شرطی به برجام برگردد با همه ایراداتی که بر آن وارد می دانیم و مطمئنیم بر سر مذاکره کنندگان ایرانی ولو ناخواسته کلاه رفته است  . 

• خسارات مادی و معنوی که بویژه در مدت زمان  نقض برجام به ملت ایران وارد کرده اند جبران کنند . 

• عذرخواهی رسمی و عملی بابت ترور سردار دل های ملت ایران و همه مقاومان و صاحبان وجدان و آزادی خواهان عالم . 

• تسلیم عوامل ترور ناجوانمردانه سردار دل ها ( اعم از مباشران و آمران ) به دست عدالت . 

• لغو بی قید و شرط تحریم های جنایت کارانه علیه ملت ایران در همه زمینه ها و التزام عملی به عدم دخالت در امور داخلی ایران  . 

• امید است دولت مردان محترم کنونی و متولیان دستگاه دیپلماسی ما در دولت دوباره به طبیعت ساده انگارانه و خوش باورانه خود باز نگردند و از هول حلیم طعمه دیگ نشوند . عبارتی که امروز رییس محترم جمهور به کار برد نشان از آن دارد که گویی پیش از موعد قند در  دل مبارکشان آب شده است  .ایشان اظهار کرده اند ؛ می توانیم دشمنان را وادار کنیم باز بیایند و پیمان را اجرا کنند . از منظر دیپلماتیک مفهوم این سخن  در شرایطی که هنوز نتیجه انتخابات آن ها رسما دچار کشمکش است  غیر از منطوق حاصله از ظاهر کلمات است . جناب روحانی ! لطفا این بار برابر نقشه راه ترسیم شده  از سوی رهبری نظام حرکت کنید  .

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
51
193
1356468
دوشنبه، 11 مرداد 1400

گالری تصاویر

No result...